Amerykańskie i brytyjskie pojazdy wojskowe, takie jak szakale, pantery i strikery będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę, 15 października na elbląskim Stary Rynku. Sześć pojazdów, cztery amerykańskie i dwa brytyjskie, zaprezentuje się przed Bramą Targową w godz. 12.00-16.00.

Żołnierze drugiego Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych stanowią trzon wielonarodowej grupy bojowej NATO. Mundurowi na Warmii i Mazurach stacjonują od wiosny. Ich macierzystą bazą jest niemieckie miasto Vilseck w Bawarii. To stamtąd na początku tygodnia wyruszyła druga zmiana amerykańskich kawalerzystów.

W skład kolumny, która zmierza do Bemowa Piskiego wchodzą żołnierze amerykańscy z 2 Pułku Kawalerii (2nd Cavalary Regiment) oraz żołnierze brytyjscy z Pułku Lekkiego Dragonów (Light Dragoons Regiment).

Amerykanie będą jechali do Bemowa Piskiego w dwóch rzutach. Pierwszy opuścił bawarski garnizon w poniedziałek 9 października, kolejny wyruszył dwa dni później. Żołnierze z tej właśnie grupy po drodze zatrzymają się w Elblągu. W porozumieniu z polską armią i elbląskim Urzędem Miejskim, zorganizują militarny piknik.

Do wszystkich pojazdów będzie można wsiąść, poznać możliwości maszyn (przy pojazdach ustawione będą tablice informacyjne), porozmawiać z żołnierzami, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Obok wozów staną również namioty - wojsk amerykańskich i Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, zaprezentuje się także sekcja strzelców wyborowych z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Przejazd kolumny pojazdów ma w swym założeniu pokazać siłę NATO i determinację do obrony wschodniej flanki, a także budować dobre relacje z lokalną społecznością i podkreślić kluczową rolę na mapie Sojuszu samego Elbląga, gdzie funkcjonuje Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód.