W Polsce każdego roku marnuje się 9 mln ton żywności. By zmniejszyć te straty, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał ponad półtora miliona złotych dotacji Bankom Żywności. W gronie pięciu placówek, które otrzymały wsparcie znalazł się również olsztyński bank. Sprawdziliśmy, w jaki sposób pieniądze mają uratować artykuły spożywcze.

Do Banku Żywności trafiają artykuły spożywcze z krótkim terminem przydatności do spożycia. Niestety, w olsztyńskiej placówce część z niezbędnych do magazynowania żywności lodówek jest nieczynna. Dlatego Bank chce zbudować jedną wielką chłodnię na przechowywanie artykułów takich, jak mięso czy nabiał. By jednak zrealizować te plany, potrzebne są pieniądze.

Z pomocą przyszedł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał ponad półtora miliona złotych pięciu bankom w Polsce. To placówki z Ciechanowa, Grudziądza, Kielc, Wrocławia i Olsztyna. Placówka ze stolicy Warmii i Mazur otrzyma około 400 tysięcy złotych wsparcia z programu Racjonalna Gospodarka Odpadami. W Warszawie prezesi pięciu placówek podpisali umowy z Ministerstwem Środowiska i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pieniądze z funduszu będą przeznaczone nie tylko na budowę chłodni w Olsztynie, ale też na zakup nowego samochodu transportowego, czy izolację pionową budynku. Dzięki nowej chłodni Bank Żywności w Olsztynie będzie mógł przyjąć więcej artykułów spożywczych od sklepów, które ze względu na kończące się terminy przydatności do spożycia - nie mogą już takiej żywności sprzedawać.

Potrzeby takich organizacji są co raz większe. Na szczęście co raz więcej sklepów na Warmii i Mazurach decyduje się na współpracę z Bankami Żywności i tym samym - zapełnia ich magazyny.

— Porównując rok 2016 z 2015, ilość żywności przekazanej bankowi ze sklepów, wzrosła trzykrotnie. To wyraźna tendencja wzrostowa —mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Tendencja wzrostowa jest niestety również w naszych gospodarstwach. 1/3 ludzkości, w tym także jedna trzecia Polaków, marnuje żywność. Każdy z nas, średnio rocznie wyrzuca 52 kg artykułów spożywczych. By temu zapobiec, 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Święto ma uczulić nas na rosnący problem marnowania żywności.

Tego dnia Bank Żywności w Elblągu organizuje marsz dzieci, które na ulicach miasta będą protestowały przeciwko marnowaniu artykułów spożywczych. Natomiast 17 października, olsztyński Bank Żywności organizuje w stolicy regionu happening na terenie Kortowa. Początek o godzinie 12.