Zazwyczaj to ona przepytuje swoich uczniów, jednak tym razem to ją wywołano do tablicy. Ewa Mieszczyńska to nauczycielka wiedzy o społeczeństwie i historii z Olsztyna, która znalazła się wśród 12 pedagogów nagrodzonych na Zamku Królewskim w Warszawie przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską. Otrzymali oni tytuł „Nauczyciel Wolontariusz Roku”.

Nauczycielce nagrodzonej w Warszawie postanowiły również podziękować jej uczennice z XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. To one stworzyły film, w którym podkreśliły zaangażowanie nauczycielki w ich rozwój. Nauczyciele, którzy brali udział w konkursie to pedagodzy niosący pomoc innym. Z całej Polski napłynęło prawie 250 zgłoszeń. Minister edukacji narodowej nagrodziła 12 nauczycieli.

Nauczyciel nigdy nie jest od dzwonka do dzwonka. Etos pracy powoduje, że jesteśmy społecznikami. Wolontariat wpisuje się w etos pracy nauczyciela — mówi Krzysztod Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Celem projektów, do udziału w których Ewa Mieszczyńska zaprasza młodzież, jest między innymi budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Te działania to choćby Szlachetna Paczka, Maraton pisania listów Amnesty International, akcja sadzenia krokusów jako symbolu pamięci o dzieciach zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej , konkursy i maratony filmowe, spotkania z ciekawymi ludźmi.