Ełk z unijnym wsparciem na działania przedszkolne. Na powiększenie Przedszkola „Słoneczna ósemka” i szereg zajęć nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców, Ełk pozyskał 700 tys. złotych. Dzięki tym pieniądzom ciężar kosztów reformy szkolnictwa będzie mniej odczuwalny dla miejskiego budżetu - przyznają lokalne władze.

W tym roku samorządy musiały zadać o miejsca dla 3-laktów w przedszkolach. Potrzeb było tak dużo, że w Ełku przedszkole „Słoneczna ósemka” przejęło skrzydło pobliskiej szkoły podstawowej, gdzie powstały cztery dodatkowe grupy dla najmłodszych.

Ponad 700 tysięcy złotych na ten cel przekazał samorząd województwa z unijnych dotacji. To pieniądze nie tylko na remont, ale też bieżące funkcjonowanie przedszkola: — Chodzi o zajęcia z elementami sensoplastyki, zajęcia ruchowe w nowej sali gimnastycznej czy zajęcia z wykorzystaniem recyklingu, jak również zajęcia z języka angielskiego — mówi Joanna Sałek, wicedyrektor przedszkola „Słoneczna ósemka” w Ełku.

„Te pieniądze to znaczące wsparcie dla naszego szkolnictwa” - podkreślają władze Ełku. A potrzeby rosną. Od września w Ełku, w związku z reformą szkolnictwa, uruchomiono dodatkową podstawówkę przy ulicy Koszykowej w budynku dotychczasowego gimnazjum. Szkoła już działa, choć na razie bez stołówki. Ta z nowym sprzętem i meblami czeka na uruchomienie.

Pogoda nie bardzo nam sprzyjała. Przeciągają się prace związane z budową podjazdu do szkoły. To wstrzymuje działania odnośnie uruchomienia stołówki — mówi Andrzej Brzozowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ełku.

Tylko remont tej szkoły pochłonął ponad pół miliona złotych. Władze samorządowe wyliczyły, że wdrożenie reformy w Ełku kosztowało 1,8 mln złotych.