Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. To nowotwór, który po raku płuc, zbiera najczęściej śmiertelne żniwo wśród kobiet. Jednak nie musi tak być, wystarczy mieć świadomość zagrożenia i regularnie się badać.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25 procent), a chore na raka piersi stanowią 36 procent kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia . W Polsce panie w tym wieku stanowią 80 procent pacjentek.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje mammografie wszystkim kobietom między 50-69 rokiem, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały przeprowadzonego takiego badania. Lekarze wciąż powtarzają , że wcześnie wykryty nowotwór, nie tylko piersi jest niemal całkowicie wyleczalny. Stąd tak wiele programów profilaktycznych, jakie pacjenci mają do dyspozycji. Problem jest tylko w tym, żeby pacjenci chcieli zgłaszać się na te badania. To kwestia zdrowia, ale też ekonomii, bo profilaktyka chorób nowotworowych jest nieporównywalnie tańsza od leczenia.

Brakuje nam pieniędzy na leczenie, a na badania profilaktyczne wciąż mamy nie wydane pieniądze — mówi Irena Kierzkowska, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Olsztynie.

Dlatego lekarze i amazonki właśnie w październiku szczególnie głośno namawiają do tego, by się badać i zaświadczają, że z chorobą można wygrać. Najbliższa akcja mammograficzna odbędzie się 28 października w Olsztynie w szpitalu MSWIA.