Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie rozpoczyna rok akademicki. Niespełna 1000 studentów będzie zdobywało wiedzę na pierwszym roku. Wśród nowych adeptów są zarówno funkcjonariusze policji, jak i osoby cywilne. Uczelnia otworzyła też nowy kierunek. To Informatyka w bezpieczeństwie, na którym studiować będzie ponad 30 osób. Inauguracja była również okazją do podsumowania roku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń.

Pełna aula w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i 943 nowych studentów - tak uczelnia rozpoczęła naukę po wakacyjnej przerwie. To ważny rok, ponieważ wśród studentów ponad połowę grupy stanowią policjanci delegowani: — Jesteśmy po to, aby wychowywać polskich policjantów, polskie służby, które mają działać na rzecz bezpieczeństwa obywateli i mieszkańców naszego kraju — mówi insp. dr Marek Fałdowski, komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Wśród studentów pierwszego roku jest 400 cywili, którzy również pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa w kraju. Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślał, przed jakimi wyzwaniami stają studenci tej uczelni: — Żeby posługiwali się najnowocześniejszymi elementami wiedzy, narzędziami swojej pracy, ale także mieli właściwą postawę, bo przecież reprezentują państwo.

Jednak zanim oficjalnie otrzymali status studenta, złożyli uroczyste ślubowanie. Od dziś rozpoczynają naukę na wydziałach Bezpieczeństwa wewnętrznego i Policyjnych nauk stosowanych. Dzięki zgromadzonej wiedzy mają sprostać wymaganiom, jakie stawia polska policja: — To instytucja zorganizowana, ciesząca się olbrzymim zaufaniem społecznym, nowoczesna oraz pogłębiająca wiedzę — mówi Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Podczas inauguracji wyróżnienia otrzymali nie tylko nowi studenci i nowo mianowani doktorzy. Uhonorowano również tych, którzy służą od wielu lat, dzieląc się doświadczeniem z współpracownikami.

Inauguracja roku akademickiego to nie jedyna ważna uroczystość tego dnia. Dziś mija dokładnie rok od chwili, gdy Policja wprowadziła Krajową Mapę Zagrożeń: — To świetne, nowoczesne interaktywne narzędzie, które służy poprawie bezpieczeństwa. Mamy ponad 500 tys. zgłoszeń — dodaje wiceminister Zieliński. Ponad połowa zgłoszeń została potwierdzona, a z mapy w całym kraju skorzystało ponad milion użytkowników. Z kolei strona miała ponad 3 mln odsłon. Wśród zgłaszanych interwencji dominują drobne problemy.

Liczba zgłoszeń to zdaniem policjantów dowód na to, że mapa spełnia swoje zadanie. Funkcjonariusze z Warmii i Mazurach przez ostatni rok odnotowali ponad 16 tys. zgłoszeń.