Zrównoważona turystyka - pod takim hasłem w Lidzbarku Warmińskim odbyło się Wojewódzkie Święto Dnia Turystyki. To okazja do tego by pokusić się o pierwsze podsumowanie tegorocznego sezonu, ale również zastanowić się nad wyzwaniami jakie stoją przed tą branżą.

Spektakl „Poranek Pana Mikołaja” to jedna z wielu propozycji Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Jak się okazuje historia astronoma Mikołaja Kopernika może być także odpowiedzią na oczekiwania turystów, którzy obecnie oczekują dużo więcej niż tylko wygodnego łóżka.

Nieprzypadkowo wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki zorganizowane zostały w Lidzbarku Warmińskim. To jedna z 20 miejscowości na Warmii i Mazurach należących do krajowej sieci miast Cittaslow. Tu także przebiega szlak kopernikowski oraz szlak rowerowy Green Velo.

Dlatego właśnie w Lidzbarku branża turystyczna i samorządowcy rozmawiali na temat zrównoważonej turystyki. To oznacza wysoki standard bazy noclegowej, zdrową żywność, atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu i z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz jego zasobów. Z drugiej strony to umiejętność całkowitego wykorzystania potencjału turystycznego czy historycznego.

To z czym od lat zmagają się samorządowcy i przedstawiciele branży na Warmii i Mazurach to próba przedłużenia sezonu.