Dziś (21.09) obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Alzheimera. Choroba kojarzona jest głównie z utratą pamięci. Nie należy jednak lekceważyć innych niepokojących objawów, które narastają dużo wcześniej niż samo głębokie otępienie. Specjaliści w Ełku przestrzegali: „im wcześniej zaczniemy leczenie, tym dłużej pacjent będzie funkcjonował samodzielnie”.

Choroba Alzheimera wyłącza chorego z normalnego życia. Najpierw są zaburzenia orientacji i utrata pamięci. Z czasem osoba przestaje rozpoznawać najbliższych. „Im szybciej rozpoznana choroba, tym łatwiej z nią walczyć” - mówili dziś w Ełku lekarze specjaliści.

To nie jest choroba nieuleczalna. Skończyły się czasy, kiedy mówiliśmy, że choroba Alzhaimera czy otępienie są całkowicie niewyleczalne. Możemy leczyć, możemy spowalniać chorobę — mówi dr Ireneusz Chajewski, neurolog.

Nadal jednak nie udało się odkryć leku prowadzącego do pełnego wyleczenia, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się ośrodki wsparcia dla chorych osób. W ełckiej placówce dziennego pobytu dla osób z Aizheimerem nie ma już wolnych miejsc. Jak się okazuje, najlepsze efekty przynosi kontakt z innym chorym.

Takich ośrodków brakuje, a potrzeby rosną. Naukowcy szacują, że do 2050 roku liczba zachorowań zwiększy się trzykrotnie. Już dziś na świecie z chorobą Alzheimera zmaga się ponad 30 mln ludzi.