Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie rozpoczyna nowy sezon. Pierwszą premierą będzie „Lot nad kukułczym gniazdem” według powieści Kena Keseya. Książkę spopularyzował film w reżyserii Milosa Formana z Jackiem Nicholsonem w roli głównej.

Do szpitala psychiatrycznego trafia cwaniaczek McMurphy, który w ten sposób chce uniknąć więzienia - w tej roli Grzegorz Gromek. Tu poznaje pacjentów, czyli barwne grono swoich współtowarzyszy niedoli. Ale nie o chorobach i medycynie będzie mowa, a szpital to oczywiście metafora.

Staramy się uciec od dosłowności, aby nikt nie zarzucił nam, że nie tak trzyma się strzykawkę, a ten lek jest nie na tę chorobę. To jedynie tło tej opowieści — mówi Grzegorz Gromek, aktor.

Mowa tu o opresyjnym systemie, który trzyma w szachu niepokorne i nieprzystające do niego jednostki. W roli siostry Rached, która żelazną ręką rządzi na oddziale, Joanna Fertacz.

Z kolei reżyser spektaklu, Igor Gorzkowski, po raz pierwszy miał okazję pracować z olsztyńskimi aktorami: — Od serca chcę powiedzieć, że była to bardzo przyjemna i twórcza praca. Był to trudny spektakl od strony warsztatowej, zbudowany z dużej ilości zbiorówek.

Premiera spektaklu w najbliższą sobotę, 23 września, na dużej scenie Teatru Jaracza. Poprzedzi ją wernisaż prac Henryka Sawki.