Setki pokazów, wykładów, warsztatów i innych wydarzeń odbędą się w wielu miastach całej Polski w piątek 29 września w ramach Nocy Naukowców 2017. Bilety (bezpłatne) można rezerwować przez internet już od soboty 16 września.

Imprezy popularyzatorskie ruszą już w piątek rano (29 września), choć zdecydowaną większość wydarzeń zaplanowano na wieczór, od godz. 18.00 aż do północy. W programie są warsztaty, zajęcia w laboratoriach, pokazy i prezentacje, a także konkursy, quizy, gry i zabawy. Nie zabraknie zwiedzania „tajemniczych miejsc”, widowisk i koncertów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale warto zagwarantować sobie miejsca. System internetowej rezerwacji biletów ruszył w sobotę 16 września.

Olsztyńska Noc Naukowców odbędzie się w Kortowie, w centrum miasta i na Bydgoskiej. Zachęcając do udziału, organizatorzy - Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski - zapowiadają „podróż pełną fascynujących odkryć, wynalazków i zapierających dech w piersiach eksperymentów!”. W programie m.in. warsztaty z... glutologii oraz magia, czyli "Wiedźmy i czarownice w laboratorium". Będzie też wehikuł czasu: pokazy walk rycerskich cofną widzów do czasów średniowiecza.

„Researchers' Night” powstała w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Odbywa się raz do roku w krajach Unii Europejskiej. W tym roku odbywa się w 300 miastach w 24 krajach Europy. Noc Naukowców to impreza organizowana w Europie już po raz 12.

Tej nocy badacze odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz naukowca nowej ery. Stają się aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Goście muzeów i instytucji badawczych mogą natomiast wcielić się w rolę naukowców i przeprowadzać eksperymenty.

Celem imprezy jest m.in. zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.