Obniżenie kosztów utrzymania osadzonych i resocjalizacja poprzez pracę za wynagrodzenie, które po wyjściu na wolność mogą pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. To główne założenia programu „Praca dla więźnia”, który przewiduje w polskich zakładach penitencjarnych powstanie 40 hal produkcyjnych. Jedna z nich zostanie wybudowana w Iławskim Zakładzie Karnym, gdzie dziś (13.09) wmurowano uroczyście kamień węgielny.

Kawałek ziemi za murami Zakładu Karnego w Iławie niebawem mają opanować budowlańcy. Za ponad 5 mln złotych wybudowana zostanie tam hala produkcyjna. Za rok zatrudnienie znajdzie w niej setka tamtejszych osadzonych: — To ludzie, którzy nie mogą pracować w systemie bez konwojenta, poza terenem, z uwagi na odległy wyrok kary, na charakter przestępstwa — mówi ppłk SW Elżbieta Jankowska, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie.

To właśnie z myślą o takich osadzonych w ubiegłym roku ruszył program „Praca dla więźniów”, który ma poprawić skuteczność resocjalizacji w polskich zakładach karnych poprzez pracę. Celem programu jest nauka więźniów odpowiedzialności, sumienności i pożytecznego spędzania czasu w miejscu odosobnienia. Praca dla więźniów również popłaca. Osadzeni otrzymują za wykonywane zadania część wynagrodzenia.

Ci ludzie wychodząc, mają zgromadzone na miejscu określone środki finansowe. Pracując spłacają swoje zobowiązania: grzywny, kary czy alimenty — mówi gen. SW Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej.

Spłacają również dług wobec społeczeństwa. Część wynagrodzenia uzyskanego z pracy osadzonych przeznaczana jest na ich utrzymanie w Zakładzie Karnym. W Iławie karę odbywa ponad 1,1 tys. osób. Na każdego osadzonego państwo miesięcznie wydaje około 2,5 tys. złotych.

Praca dla więźniów to również zysk dla przedsiębiorców. W nowej hali Iławskiego Zakładu Karnego powstawać będą meble dla jednej z wiodących firm w branży. Przedsiębiorca z programu otrzymuje zwrot 35 proc. wynagrodzenia osadzonego.

Łącznie w Polsce ma powstać 40 hal. Ta iławska ma rozpocząć działalność za około rok.