„Jestem zachwycona rozwojem Warmii i Mazur. Dania chce czerpać z waszego doświadczenia” - to słowa Henryki Mościckiej-Dendys, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Danii, która odwiedziła Olsztyn.

Henryka Mościcka-Dendys jako ambasador Polski w Dani, Olsztyn odwiedziła pierwszy raz. Wcześniej odwiedzała region jako dyrektor departamentu a także podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Spotkanie zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie.

Henryka Mościcka-Dendys podkreślała, że województwo warmińsko-mazurskie ma ogromny potencjał, wciąż nieodkryty przez Duńczyków: — Jesteście dużym producentem ekologicznej żywności, która znajduje uznanie w oczach Duńczyków. Jesteście też ciekawym regionem turystycznym. Wciąż przyjeżdża tu mało obywateli Danii.

Gusta Marek Brzezin, marszałek województwa, podczas spotkania podkreślał, że mieszkańcy naszego regionu od Duńczyków mogą uczyć się przede wszystkim innowacyjności. Gospodarka, turystyka i zdrowa żywność nie były jedynymi tematami wizyty ambasador w Olsztynie. Henryka Mościcka-Dendys podczas spotkania z samorządowcami, a także z młodzieżą z regionu, mówiła m.in. o współpracy na szczeblu kulturalnym.

Możemy nauczyć się od nich systematyczności pracy, dokładności produkcji oraz tego, jak sprzedać dobry produkt w umiejętny sposób, aby był do skonsumowania przez innych — mówi Lech Jan Nitkowski, burmistrz Barczewa.

Wizyta ambasador w Olsztynie miała charakter kurtuazyjny, który jednocześnie ma być podstawą do nawiązania współpracy Warmii i Mazur z Danią.