Szkoła Podstawowa nr 2 w Olsztynku ma nowego patrona. To rotmistrz Witold Pilecki. Dziś (11.09) dzieci żołnierza Armii Krajowej, Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki odsłonili przed szkołą kamień upamiętniający zasłużonego pułkownika.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Olsztynku w czasach PRL-u nosiła imię Budowniczych Polski Ludowej. Od lat 90. ubiegłego stulecia, nie miała patrona. Przez ostatnie trzy i pół roku dyrekcja placówki starała się o to, by został nim rotmistrz Witold Pilecki.

Te starania zakończyły się powodzeniem. Po uroczystej mszy świętej i pochodzie ulicami Olsztynka, przyszedł czas na ten najważniejszy moment. Kamień upamiętniający rotmistrza odsłoniły jego dzieci: Andrzej Pilecki i Zofia Pilecka-Optułowicz. Dla nich każdy taki moment to przede wszystkim lekcja dla najmłodszych.

Jestem zafascynowana tą niesamowitą akcją, która trwa w całej Polsce. Mamy 40 szkół imienia Witolda Pileckiego. Są rozsiane po całej Polsce — mówi Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego.

Rotmistrz Pilecki, awansowany 4 lata temu do stopnia pułkownika, to jeden z żołnierzy wyklętych. Był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Skazany na karę śmierci przez władze ludowe został stracony w 1948 roku.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Olsztynku to piąta placówka na Warmii i Mazurach nosząca imię rotmistrza Witolda Pileckiego.