Polska wieś nieustannie inspiruje twórców. Tym razem głośno powiedzieć o jej walorach postanowili m.in. artyści z Olsztyna. Międzynarodowy Zespół Pieśni, Muzyki i Tańca Romów „Romanca” nagrał teledysk do utworu „Polska wieś”.

Zespół „Romanca”, folklor Romów po raz pierwszy postanowił zaprezentować światu 61 lat temu. Wtedy powstała grupa tańca, muzyki i śpiewu. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, teraz pielęgnowana jest przez młodych twórców, którzy postanowili stworzyć utwór podkreślający walory polskiej wsi.

Tutaj najbardziej pielęgnowana jest tradycja oraz wartości chrześcijańskie. Tym bardziej jest to dla nas istotne, ponieważ my, Romowie, w naszym kraju w większości jesteśmy wyznania chrześcijańskiego — mówi Roland Bilcki, zespół „Romanca”.

Zespół Romanca koncertuje w kraju i na świecie, ale to polska wieś jest najbliższa sercom artystów. Utwór - jak podkreślają twórcy - ma jednoczyć. Dzisiejsza „Romanca”, choć duży nacisk kładzie na romski folklor, to otwiera się również na nowe brzmienia.

Wszystko idzie do przodu, trzeba iść z duchem czasu. W naszej muzyce też inspirujemy się nowoczesnymi brzmieniami, ale nie można zapominać o korzeniach — dodaje Bilicki.

Teledysk do utworu „Polska wieś” powstawał na Warmii i Mazurach.