Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku znalazło się w elitarnym gronie szkół, w których realizowany jest pilotażowy program edukacji wojskowej. Do udziału w pilotażu Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało 55 szkół w Polsce. Do 2019 roku w każdym powiecie ma być przynajmniej jedna szkoła średnia z wojskową klasą mundurową.

Szkolenie z topografii to nie jedyny przedmiot, który wyróżnia ełckie liceum mundurowe na edukacyjnej mapie Polski. Szkoła od trzech lat realizuje autorskie programy nauczania. Instruktorami są tam m.in. weterani jednostek specjalnych, którzy służyli w Iraku i Afganistanie.

Wiele czasu spędzamy w terenie, organizujemy bytowania, spływy kajakowe. Młodzież uczy się rozbijania obozowiska, szałasu czy rozpalania ogniska w najróżniejszych warunkach pogodowych — mówi Mikołaj Kozłowski, instruktor w Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.

Te działania doceniło Ministerstwo Obrony Narodowej, włączając ełcka szkołę mundurową do sieci placówek, które od września rozpoczęły realizację programu pilotażowego standaryzacji szkolenia i wychowania w klasach mundurowych. Do programu zgłosiło się około 200 szkół, z których resort obrony wybrał 55. Certyfikat Ministerstwa Obrony Narodowej to wyróżnienie, ale wiąże się też z nowymi obowiązkami.

Do tej pory poruszaliśmy się trochę jak we mgle. Klasy mundurowe tworzyły autorskie programy. Nie było jasnych wytycznych, w jaki sposób realizować te szkolenie, w jaki sposób mają odbywać się zajęcia praktyczne czy jaka ma być tematyka zajęć — mówi Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.

Na nowym programie zyskać mają przede wszystkim uczniowie. Ma im on ułatwić wstęp na uczelnie wojskowe. Absolwenci takich szkół będą też mogli złożyć przysięgę i przejść do rezerwy.

Szkoły z klasami mundurowymi to jedno z działań Ministerstwa Obrony Narodowej mających na celu odbudowanie zasobów polskiej armii. Pilotażowy program MON, w którym uczestniczy 55 szkół potrwa dwa lata. Po tym okresie klasy mundurowe mają powstać w każdym powiecie.