Po sukcesie pilotażowej edycji, Elbląska Orkiestra Kameralna ponownie zaprasza uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych do udziału w projektu „Filharmonia/ ostrożnie, wciąga!!!”.

Program, którego koordynatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, cieszy się ogromną popularnością w całym kraju, jednak udział w nim bierze elitarne grono zaledwie kilku instytucji muzycznych. „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!” to inicjatywa, której celem jest zainteresowanie maturzystów muzyką klasyczną.

Udział w kolejnej odsłonie programu to dla nas ogromne wyróżnienie. W tegorocznej edycji udział bierze zaledwie kilka instytucji! To bardzo elitarne grono. Poziom kształcenia muzycznego młodzieży niestety nie zachwyca. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rzadko przychodzą na koncerty naszej orkiestry, często dlatego, że boją się nudy. Realizacja projektu jest idealnym sposobem na dotarcie do tej niezwykle ważnej grupy odbiorców i na przełamanie stereotypów, dotyczące muzyki klasycznej —– mówi Bożena Sielewicz, dyrektor naczelna Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Po pierwszej edycji programu, przeprowadzonej z udziałem III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, do udziału w tegorocznej edycji EOK zaprasza maturzystów ze wszystkich elbląskich szkół. Maturzyści będą mieli okazję usłyszeć m.in. wyśmienitych skrzypków: Bomsori Kim, Mariusza Patyrę czy Jana Staniedę, pianistę Leszka Możdżera czy akordeonistę Mariusza Wyrostka.

Koncert inaugurujący program odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w środę 13 września o 12.00. Po części informacyjnej uczestnicy wezmą udział otwartej próby generalnej do koncertu z Hadrianem Filipem Tabęckim.

Koordynatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca, który przygotował bezpłatną aplikację mobilną: Orkiestrownik - nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej .