Ponad 30 mln złotych zainwestują w Olecku i Nidzicy dwie firmy, które otrzymały zezwolenia na rozpoczęcie działalności w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To wyjątkowy rok w działalności W-MSSE, bo od początku tego roku na wejście do niej zdecydowały się 24 firmy. Łączna wartość deklarowanych przez te przedsiębiorstwa inwestycji zbliża się powoli do 1,5 mld złotych.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna to ponad 1,3 tys. hektarów terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w niemal 40 miejscach Warmii i Mazur oraz północnego Mazowsza. Zarząd Strefy wydał właśnie dwóm kolejnym firmom zezwolenia na rozpoczęcie działalności w podstrefach w Olecku i Nidzicy.

W Olecku swój zakład otworzy niemiecka firma produkująca drewniane meble ogrodowe i place zabaw. Minimalna wartość inwestycji to w tym przypadku ponad 16 mln złotych. Dla powiatu, w którym w połowie tego roku bez pracy było 1,9 tys. osób, a stopa bezrobocia wyniosła 14,5 proc., to dobra wiadomość - ocenia poseł z Ełku Wojciech Kossakowski: — Olecko wzbogaci się o kolejne miejsca pracy, o 100 miejsc pracy. To znacząca ilość w przypadku tak niewielkiego miasta.

Z kolei w Nidzicy powstanie centralny magazyn i centrum dystrybucyjne polskiego producenta drzwi. Tu również wartość planowanej inwestycji przekracza 16 mln złotych: — Każda inwestycja w mieście powoduje to, że szukający pracy mieszkańcy nie wyjeżdżają, zostają w Nidzicy. Cieszę się, że kolejny inwestor spróbuje nowych sił — mówi Patryk Kozłowski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, Prawo i Sprawiedliwość.

Obecny rok jest rekordowy w dotychczasowej, 20-letniej historii Strefy, pod względem liczby wydanych zezwoleń i wartości inwestycji. Od stycznia na wejście do strefy zdecydowało się ponad 20 firm. Deklarowane przez nie nakłady inwestycyjne to prawie 1,5 mld złotych. Po ich zakończeniu powstanie 1,2 tys. nowych miejsc pracy. Dla porównania, od powstania strefy do chwili obecnej, wartość inwestycji szacowana jest na 6 mld złotych, a liczba nowych miejsc pracy na prawie 11 tys.

Zarząd Strefy planuje jeszcze w sierpniu wydanie zezwoleń dla trzech kolejnych firm zainteresowanych inwestycjami na Warmii i Mazurach.