Żołnierze NATO stacjonujący na Mazurach mają dziś „Dzień z generałem Kuklińskim”. Polska Fundacja Narodowa i Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego rusza z cyklem spotkań w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim poświęconym oficerowi Ludowego Wojska Polskiego, który w czasach „zimnej wojny” podjął współpracę z amerykańskim wywiadem.

Zdradził Związek Radziecki stając po stronie Stanów Zjednoczonych. Oceniając generała Ryszarda Kuklińskiego amerykańscy żołnierze nie mają wątpliwości: — To wielki polski patriota. Dokonał wielkich rzeczy, żeby powstrzymać Rosję przed dalszą ekspansją, dlatego powinien być czczony — mówi 1st sgt William Rittersdorf, U.S. Army, Wielonarodowa Grupa Bojowa NATO.

Ryszard Kukliński, były żołnierz Ludowego Wojska Polskiego, na początku lat 70. został agentem amerykańskiego wywiadu. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach w latach 90. XX wieku zginęli dwaj jego synowie. Sam Kukliński mówił, że to kara, wymierzona w niego przez KGB.

Kukliński przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów Układu Warszawskiego, które zakładały szczegółowy scenariusz ataku na zachodnią Europę, co w ocenie wielu, zapobiegło wybuchowi III wojny światowej.

Bez tej postaci wojska amerykańskie by tu nie stacjonowały. Szczególnie ważne jest, aby żołnierze znali postać Ryszarda Kuklińskiego, bo jest to jeden z fundamentów naszej współpracy, naszego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi — mówi Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Gen. Ryszarda Kuklińskiego.

Wystawa będzie prezentowana na dziedzińcu jednostki w Bemowie Piskim jeszcze przez kilka tygodni. Za to jesienią odbędzie się kolejna odsłona cyklu spotkań w koszarach poświęconych Kuklińskiemu.