Kolejna fala prób oszustw metodą na policjanta. Tym razem mężczyzna chciał wyłudzić pieniądze od mieszkańców Elbląga. Za każdym razem dzwoniąc, podawał się za policjanta kryminalnego, który informował, że pieniądze potencjalnych ofiar, zdeponowane na prywatnych kontach, są zagrożone. Elblążanie jednak nie dali się nabrać i przerywali podejrzane rozmowy. Policja przypomina, żeby zgłaszać każdy taki przypadek.

Jednego dnia do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zgłosiło się siedem osób. Wszyscy zgłaszający informowali policję o podejrzanych telefonach. Za każdym razem w słuchawce usłyszeli głos mężczyzny, podającego się za policjanta kryminalnego.

Funkcjonariusze policji kryminalnej nie prowadzą tego typu działań, nie dzwonią do obywateli z prośbą o wypłacenie pieniędzy, bądź z potrzebą ustalenia konta w banku —mówi podinsp. Sebastian Bułach, KMP Elbląg.

Właśnie z takich metod korzystają oszuści. Od stycznia do lipca na Warmii i Mazurach policjanci odnotowali 63 zgłoszenia dotyczące wyłudzeń pieniędzy przez telefon. 55 zakończyło się na próbie oszustwa. Osiem osób dało się jednak oszukać. W sumie poszkodowani stracili ponad 121 tysięcy złotych. Do rekordowego wyłudzenia doszło także w Elblągu. W czerwcu tego roku oszukana osoba jednorazowo straciła 33 tys. złotych. Za próbę wyłudzenia grozi 8 lat więzienia.