Dokładnie pół wieku temu na olsztyńskim Starym Mieście pojawiła się ekipa filmowa, realizująca serial „Stawka większa niż życie”. Nikt wówczas nie podejrzewał, że stanie się on jedną z ikon polskiej telewizji. Fani serialu uczcili jubileusz, organizując w dawnych plenerach spotkanie z osobami, które tworzyły „Stawkę...”.

Kultowy serial nagrywany był między innymi na uliczkach olsztyńskiego Starego Miasta. Ekipa filmowa pojawiła się tam latem 1967 roku, a część związanych ze „Stawką…” osób, także pół wieku później.

Z jubileuszowego zaproszenia skorzystała między innymi Helena Białecka, asystent reżyserów Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna. Pojawił się także aktor Zbigniew Malanowicz, dla którego Olsztyn jest miastem szczególnym, bo choć urodził się w Wilnie, dzieciństwo i młodość spędził właśnie w Olsztynie.

W Olsztynie i okolicach miasta nagrywane były sceny do 5 z 18 odcinków serii. Jubileuszowe spotkanie zorganizowane było na ulicy Kołłątaja, w miejscu nazywanym zaułkiem „Stawki większej niż życie”.