Kościół Katolicki obchodzi dziś święto Matki Boskiej Szkaplerznej. Metropolita warmiński Józef Górzyński odprawił w tym dniu mszę w miejscu, z punktu widzenia kultu maryjnego, wyjątkowym –w podolsztyńskim Gietrzwałdzie. W mszy w intencji ojczyzny wzięła tam udział grupa senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Bazylika pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie jest jednym z najważniejszych polskich sanktuariów maryjnych. W tym roku nabiera ono dla wiernych szczególnej wagi. Kościół katolicki świętuje jubileusz objawień, które stały się początkiem maryjnego kultu w tym miejscu.

Do wydarzeń 140 lat odwołał się metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński, który w homilii mówił o otwarciu na prawdę i Słowo Boże. W mszy, sprawowanej w intencji ojczyzny, uczestniczyła też grupa senatorów Prawa i Sprawiedliwości, którzy przebywają na Warmii na wyjazdowym posiedzeniu klubu parlamentarnego.

Na świecie jest zaledwie kilkanaście sanktuariów, które kościół oficjalnie uznaje za miejsca objawień. Gietrzwałd dołączył do tego grona 100 lat po objawieniach. Przełożyło się to na liczbę przybywających tam pielgrzymów. Obecnie szacowana jest na 800 tysięcy do nawet miliona rocznie.