To, ze w olsztyńskim zamku mieszkał Mikołaj Kopernik jest wiadome. Czy równie oczywiste jest jak mieszkał? Naszej wyobraźni może pomóc najnowsza wystawa w Muzeum Warmii i Mazur, na której można zobaczyć autentyczne meble z epoki Mikołaja Kopernika. O umeblowaniu z czasów kanonika warmińskiego i słynnego astronoma opowiedziała kuratorka wystawy, Małgorzata Okulicz.

To pierwsza tego rodzaju wystawa w Polsce. Skrzynie, ławy, szafki i szafy biblioteczne, wszystko w otoczeniu stosownych rycin. Do naszych czasów zachowało się ich niewiele i to zazwyczaj w kościołach lub klasztorach, a nie zbiorach muzealnych. Zazwyczaj są też jedynie tłem do innych wystaw. W Olsztynie wysunięto je na plan pierwszy.

Prezentujemy 34 obiekty, które powstały zanim urodził się Kopernik, ale nie później, niż zmarł — mówi Małgorzata Okulicz, kuratorka wystawy, Muzeum Warmii i Mazur.

To meble z jakimi mógł mieć styczność astronom w swoim 70-letnim życiu. Pretekstem do powstania tej wystawy było 500-lecie stworzenia przez Mikołaja Kopernika słynnej tablicy astronomicznej - widomego dowodu na to, że Kopernik w Olsztynie mieszkał i prowadził obserwacje astronomiczne. Zapewne w otoczeniu mebli podobnych do tych, zgromadzonych na wystawie. Najwięcej jest na niej skrzyń. Jedną z ciekawszych, skrzynia wykonana z…barci.

Skrzynie to pierwszy sprzęt, jakim człowiek wyposażał swoje domostwo. Spełniały różne funkcje. Od przechowywania przedmiotów, przez spanie na nich, spania, czy używania w charakterze stołu —mówi Małgorzata Okulicz.

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie pokazuje też jak zmienił się świat, a zatem i meble w ciągu życia Kopernika. Prezentację można ja oglądać w olsztyńskim zamku do października.