Olsztyńskie Noce Bluesowe to jeden z najstarszych i najpopularniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Istnieje od 1984 roku i od początku kreuje muzyczną historię bluesowego grania w naszym kraju. W tym roku podczas dwudniowego święta zagrają m.in. Watermelon Slim Band i Annika Chambers ze Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza edycja Olsztyńskich Nocy Bluesowych odbyła się w 1984 roku. Wystąpiły wówczas wielkie gwiazdy polskiego bluesa m.in.: Tadeusz Nalepa, Irek Dudek, Dżem, Paweł Ostafil, Kasa Chorych, czy Jan „Kyks” Skrzek. Festiwal jednak już wtedy miał wymiar międzynarodowy. Największą gwiazdą pierwszych Olsztyńskich Nocy Bluesowych był bluesowy pianista Champion Jack Dupree. Po drugiej edycji festiwal zniknął z festiwalowej mapy aż na 9 długich lat. Odrodził się w połowie lat 90. Od końca minionego stulecia jest organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

W piątek i sobotę (15/16 lipca) bluesowy nietoperz będzie krążył nad Olsztynem już po raz 26. Jedną z gwiazd będzie Slim Homans i jego zespół. Amerykański gitarzysta, wokalista i harmonijkarz był 17 razy nominowanym do Blues Music Award, dwukrotnie zdobywając „bluesowego Oscara”. Z kolei Annika Chambers z Teksasu to powiew młodości w bluesowym świecie i wulkan energii na scenie. W 2016 roku ukazał się jej drugi album „Wild & Free”, który zadebiutował na siódmej pozycji bluesowej listy Billboardu. Podczas Olsztyńskich Nocy Bluesowych zagrają także Dany Franchi z Włoch , Honey Island Swamp Band z USA oraz polscy wykonawcy, m.in. Jerry’s Fingers, Hard Times, a koncerty na scenie głównej w amfiteatrze poprowadzi Sławomir Wierzcholski. Szczegółowy program na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury.