Komfort, bezpieczeństwo, przyjemność podróżowania. Stolica regionu doczekała się dworca z prawdziwego zdarzenia. Uściślając - doczekali się go podróżni. Mowa o zmodernizowanym dworcu Olsztyn Zachodni.

Liczne udogodnienia, z których można korzystać dzięki zrealizowanej przez PKP S.A. inwestycji, sprawiają, że pasażerowie czują się tu po prostu dobrze. W tak nowoczesnym miejscu oczekiwanie na pociąg może być przyjemnością, a nawet chwilą relaksu.

Dworzec Olsztyn Zachodni - od teraz jeden z lepszych i bardziej reprezentatywnych punktów na kolejowej mapie kraju - wzbogacił się o nowy budynek. Odnowiona elewacja, wymienione drzwi i okna pozytywnie wpłynęły na estetykę tego miejsca. Zdecydowanie przyjemniejsze jest też jego otoczenie. Plac przed dworcem obecnie wygląda bardziej jak miejski ogród niż teren przydworcowy. Po rekultywacji zieleni, rośnie tu ponad czterdzieści nowych drzew i prawie dziewięćset pięćdziesiąt krzewów. W takim otoczeniu można odpocząć, korzystając z nowych ławek i siedzisk dla podróżnych. Zmotoryzowani również będą zadowoleni ze zmian. Dla nich przygotowano jedenaście nowych miejsc postojowych, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych. Na modernizacji skorzystają też rowerzyści. Oni mają do dyspozycji miejsce pod zadaszeniem dworca, w którym przygotowano dziewięć monitorowanych stojaków na rowery. Rowery, które tu będą mogli naprawić w całodobowej, samoobsługowej stacji napraw.

Z myślą o osobach o ograniczonych możliwościach poruszania się, zmodernizowany dworzec pozbawiony został barier architektonicznych. Budynek dworca połączony jest pochylnią z miastem i miejscami postojowymi. Wejście na każdy z trzech peronów osobom niepełnosprawnym ułatwiają ruchome platformy. Ci, którzy unowocześniali dworzec pamiętali także o osobach niewidomych i niedowidzących, mowa o nowej nawierzchni na peronach i specjalnym oznakowaniu. Ułatwieniem są ścieżki prowadzące i tyflograficzne mapy, czyli schematy dotykowe, które pozwolą niewidomym poznać przestrzeń. Z kolei wsparciem dla niedosłyszących są pętle indukcyjne, ułatwiające porozumienie się z pracownikiem w okienku kasowym.

Bez problemów na Dworcu Olsztyn Zachodni można także kupić bilet. Kasa biletowa czeka na podróżnych w wewnętrznej poczekalni. Ta przestrzeń komfortowa jest także dla opiekunów z dziećmi. Nowością na dworcu jest toaleta, oczywiście dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ci, którzy wolą na pociąg czekać na zewnątrz, mogą to robić w zadaszonej zewnętrznej poczekalni, spoglądając na nowe retro zegary. Pasażerowie mogą czekać ze spokojem bo o tym kiedy pociąg przyjedzie i kiedy odjedzie poinformują nowoczesne systemy, wyświetlacze i komunikaty głosowe.

Kolej zmierza w dobrym kierunku, bo „nowe” w przypadku Dworca Zachodniego oznacza najwyższy standard obsługi i najwyższy standard bezpieczeństwa. Bezpiecznie podróżujący będą czuli się dzięki monitoringowi.

Turystom zwiedzanie Olsztyna ułatwią zamontowane na terenie dworca trzy tablice systemu informacji miejskiej. Dzięki nim goście nie zgubią się w stolicy województwa.

Te udogodnienia to jednak nie koniec usprawniania komunikacji w województwie i nie koniec poprawy standardu obsługi pasażerów. Na swoją kolej na kolei czekają następne inwestycje. Jedną z największych i najbardziej oczekiwanych jest modernizacja Dworca Głównego w Olsztynie. Nowy dworzec stanie także w Nidzicy. Kolejnymi miastami na mapie regionu, w których podróż zmieni swoje oblicze będą: Olsztynek, Szczytno, a w odleglejszej przyszłości także Susz.

Przebudowa Dworca Zachodniego w Olsztynie kosztowała prawie trzy miliony złotych. Sfinansowana została z dotacji budżetowej Skarbu Państwa oraz ze środków własnych PKP S.A.

Podróż do pracy, do szkoły, na wakacje, a może podróż życia? Taki start może być wyłącznie dobrym początkiem.