Na Warmii i Mazurach gościł dziś (11.07) ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel, który spotkał się z wojewodą warmińsko-mazurskim, marszałkiem województwa, a także prezydentem Olsztyna.

To pierwsza oficjalna wizyta Rolfa Nikela na Warmii i Mazurach, choć ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce przyznał, że wcześniej był już - prywatnie - w krainie Tysiąca Jezior i był pod wrażeniem przyrody i zabytków tego regionu. Tematem spotkania z Arturem Chojeckim, wojewodą warmińsko-mazurskim, była polsko-niemiecka współpraca kulturalna i gospodarcza.

Niemcy są w czołówce zagranicznych firm inwestujących na Warmii i Mazurach. Na swoim koncie mogą zapisać, mniej więcej 1/3 środków, jakie przedsiębiorstwa z obcym kapitałem w ostatnich latach lokowały w województwie. Na tym polu konkurować z nimi mogą tylko Francuzi.

W opinii wojewody ten wynik można poprawić. Artur Chojecki przywołał tu przykład Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w ostatnich miesiącach intensywnie zwiększa liczbę firm, które gotowe są rozpocząć lub rozwinąć swoją działalność w regionie.

Rolf Nikel jest szefem niemieckiej misji dyplomatycznej w Polsce od 2014 roku. Wcześniej pracował m.in. w ambasadach w Moskwie, Nairobi, Paryżu i Waszyngtonie. Był też specjalistą do spraw Europy Środkowej i Wschodniej w Urzędzie Kanclerza Federalnego.