Po autostradach i ekspresówkach przyszedł czas na drogi gminne i powiatowe. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało Ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych. Projekt zakłada, że na remonty dróg lokalnych pójdzie około 2,5 mld złotych. Fundusz ma zasilić nowa opłata paliwowa.

W 2016 roku do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie od samorządów wpłynęło 79 wniosków o remont dróg. Pieniądze z rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej dostały 54 samorządy. W tym roku wpłynęło 80 wniosków. Pieniędzy, czyli 48 mln złotych, starczyło na realizację połowy z nich.

Dofinansować budowę lub przebudowę dróg gminnych i powiatowych miałby Fundusz Dróg Samorządowych, którego powstanie zakłada projekt posłów PiS. W projekcie ustawy ma być m.in. zapis o specjalnej preferencji dla uboższych gmin i powiatów, które mogłyby ubiegać się o dotacje w wysokości nawet 80 proc. inwestycji.

Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. Nowa opłata ma przynieść około 5 mld złotych, z czego połowa zostanie przeznaczona na drogi lokalne, a reszta pójdzie na Krajowy Fundusz Drogowy.

Sejm zajmie się poselskim projektem w środę, 12 lipca. Autorzy nowelizacji szacują, że po uruchomieniu funduszu będzie można wyremontować około 6 tys. kilometrów dróg lokalnych.