Aktywne i bezpieczne wakacje nad warmińsko-mazurskimi jeziorami to wypoczynek, który coraz częściej chwalą sobie Polacy. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy zdrową żywność, taką jak owoce czy nabiał, to taki model zyskuje jeszcze na wartości. Do takiego wypoczynku zachęca Agencja Rynku Rolnego, która Programy Owoce w Szkole i Mleko w Szkole rozszerza również na wakacje.

Grupa młodzieży, która na wakacyjny wypoczynek wybrała jezioro Gim w Nowej Kaletce koło Olsztyna, dobrze wie, że ruch to zdrowie, a sportowiec, szczególnie młody, powinien mieć świadomość, co dla niego dobre. Odpowiedź: owoce i warzywa.

Nie każdy jednak jest tak świetnie wyposażony w wiedzę. Żeby zmienić świadomość, Agencja Rynku Rolnego w Olsztynie zorganizowała imprezę „Owoce na jeziorach”: — Tym wydarzeniem chcemy zaapelować do dzieci, do młodzieży oraz do osób, które są opiekunami prawnymi czy rodzicami swoich pociech, aby zwracali szczególną uwagę na to, co dzieci robią w czasie wolnym i jak się odżywiają — mówi Dariusz Wasiela, dyrektor Agenci Rynku Rolnego w Olsztynie.

Propagowanie bezpieczeństwa na wodzie wśród dzieci i młodzieży oraz proekologiczne propagowanie zdrowego stylu życia połączono w konkurencjach sprawnościowych. Organizatorzy ukryli owoce na wodzie i pod jej powierzchnią, a dzieci musiały je odnaleźć i zjeść.

W imprezie „Owoce na jeziorach” wzięło udział 30 dzieci. Jak wynika z raportu podsumowującego program Agencji Rynku Rolnego na Warmii i Mazurach, spożycie owoców wśród dzieci wzrosło o 18 proc.