Maraton maturalny właśnie dobiegł do mety. Po kilku tygodniach zmagań egzaminacyjnych, po sprawdzeniu wszystkich arkuszy, centralna komisja egzaminacyjna podała wyniki. Maturę zdało prawie 79 procent wszystkich przystępujących, ale Warmia i Mazury wraz z województwem zachodniopomorskim wypadły najsłabiej w skali całego kraju.

Na Warmii i Mazurach do egzaminu przystąpiło ponad 9338 abiturientów, z czego zdało 76 procent. 7 procent nie zdało dwóch przedmiotów, a to oznacza, że nie mają możliwości przystąpienia do poprawki w sierpni.

To najsłabsze wyniki w kraju. Warmia i Mazury wraz z województwem zachodniopomorskim wypadły najgorzej ze wszystkich województw, zaniżając krajową średnią, która wyniosła nieco ponad 78 procent. Jak co roku najwięcej problemów sprawiła matematyka. Egzaminu z tego przedmiotu nie zdało 17 procent. Ci którzy nie zdali z jednego przedmiotu, do egzaminu poprawkowego będą mogli podejść w trzeciej dekadzie sierpnia.

Dla absolwentów kluczowe są wartości wyników z przedmiotów, które będą punktowane przy wyborze na studia. Tu oczywiście sprawdza się zasada, że szkoła szkole nierówna.