Na Warmii i Mazurach jest ich już ponad 30, a w Polsce około 700. Uniwersytety Trzeciego Wieku aktywizują osoby starsze. Dodają seniorom energii, integrują i oczywiście poszerzają wiedzę. W Olsztynie odbyła się inauguracja 11. Europejskiego Spotkania Integracyjnego Polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Uniwersytety Trzeciego Wieku swój początek miały we Francji 44 lata temu. Dwa lata później pierwszy rok akademicki na takim Uniwersytecie zainaugurowano w Polsce. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego około 22 procent Polaków to osoby po 60. roku życia. Ponieważ nasza społeczeństwo się starzeje, z prognozy GUS wynika, że w 2050 osób w takim wieku ma być ponad 40 procent.

Uniwersytety trzeciego wieku dają szansę. Odmładzają - jak mówią seniorzy. To też pretekst do wyjścia z domu, bo istotna jest także współpraca międzypokoleniowa. Seniorzy w swoich działaniach nie zamykają się tylko na seniorów. Pomagają na przykład w domach pomocy społecznej czy w centrach pomocy dzieciom. Nauka języków obcych, zajęcia ruchowe, artystyczne warsztaty, szkolenia, kursy. To dzięki takim działaniom seniorzy nie czują się wykluczeni.