W warszawskiej Kordegardzie zainaugurowano działalność „Sieci Ziem Zachodnich i Północnych”. Jest to - realizowany pod auspicjami ministra kultury i dziedzictwa narodowego - program współpracy pięciu instytucji zajmujących się powojennymi dziejami Ziem Zachodnich i Północnych w Polsce.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Selin podkreślał, że projekt „Sieć Ziem Zachodnich i Północnych” ma przede wszystkim prezentować dorobek ziem, które zostały przyłączone do Polski po zakończeniu II wojny światowej.

Ideą „Sieci” jest zaprezentowanie tego, jak Polacy w bardzo trudnych warunkach potrafili zagospodarować ziemie, które były zniszczone i opuszczone. Zrobili to - dodał wiceminister - odbudowując miasta, tworząc kulturę, politykę i przypomnienie tej historii należy się tamtym ludziom jest potrzebna Polakom i warto pokazać ją też naszym przyjaciołom z zagranicy, a szczególnie „Niemcom, żeby widzieli jak Polacy wspaniale te ziemie zagospodarowali”.

W skład „Sieci Ziem Zachodnich i Północnych" wszedł między innymi wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Jego dyrektor Marek Mutor wyjaśniał, że ten projekt pomoże w przybliżaniu historii różnych obszarów Polski w ramach jednej koncepcji. Jako sieć udało się już przygotować dwie duże wystawy, a potencjał pięciu instytucji łączony jest po to, by „opowiadać Polsce i światu” opowiadać historię Europy XX wieku.

Poza tym prowadzony będzie program badawczy. Jego koordynator doktor Wojciech Kucharski tłumaczył, że będzie on kompleksowo i na konkretnych zasadach obejmował wiele aspektów zachodnich i północnych terenów Polski. We wspólnych kwestionariuszach badawczych naukowcy będą poznawać proces wymiany ludności, funkcjonowania mniejszości, kościoła, komunistycznej władzy czy relacja komunistyczna władza - obywatel. Zebranie szczegółowych informacji z Opolszczyzny, Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej, Pomorza, Warmii i Mazur do pełny obraz rzeczywistości na ziemiach zachodnich i północnych.

W ramach programu badawczego w internetowym czasopiśmie „Rocznik Ziem Zachodnich” będzie publikowanych kilkadziesiąt artykułów naukowych i recenzji. Przyznawane będą też stypendia w ramach tzw. rezydencji naukowych dla historyków, zajmujących się tą tematyką. W skład przedsięwzięcia wchodzi m.in. Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego z Olsztyna.