Polska szkoła ilustracji miała i nadal ma swoich mistrzów, takich jak chociażby Bohdan Butenko. To bohaterowie naszej zbiorowej wyobraźni, towarzyszący kilku pokoleniom małych i dużych czytelników. Klasyczny okres polskiej ilustracji przypomina wystawa, którą można oglądać w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

Któż nie pamięta z dzieciństwa charakterystycznej kreski Bohdana Butenki? To jeden z mistrzów polskiej szkoły ilustracji, a było ich sporo. Zwłaszcza w klasycznym okresie polskiej ilustracji czyli latach 1960-1980.

Na wystawie mamy zgromadzonych ponad 40 autorów, których prace są rozpoznawalne od razu, to Butenko, Wilkoń czy Stanny. Są tu też takie nazwiska, które rozpoznamy dopiero po obrazach — mówi Anna Puszcz, dyrektor Oranżerii Kultury.

Dla starszych to może być podróż sentymentalna. Dla młodszych, być może, pierwsze spotkanie z dobra ilustracją, która nie bała się być sztuką. Oranżeria zaprasza także na warsztaty i zajęcia, podczas których samemu można zostać ilustratorem.

Wystawę w Oranżerii Kultury można oglądać do końca lipca. Wstęp wolny.