Na ten dzień czekało ponad 300 tys. gimnazjalistów w całym kraju. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznego egzaminu, który uczniowie zdawali przez 3 dni. Dziś (16.06) bardzo wielu z nich może odetchnąć z ulgą, bo dobre wyniki to ich przepustka do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych.

Średnio 69 proc. z języka polskiego i 47 proc. z matematyki zdobyli gimnazjaliści, którzy przystąpili do tegorocznego egzaminu. To niemal identyczny wynik jak w ubiegłym roku. Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średnia punktacja wyniosła 59 proc., a z przedmiotów przyrodniczych 52 proc.

Uczniowie musieli wybrać również język obcy, który można było zdać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Najczęściej gimnazjaliści wybierali język angielski, który na poziomie podstawowym zdali na 67 proc.

W całym kraju do testów przystąpiło 340 tys. uczniów klas trzecich, na Warmii i Mazurach było ich 13,5 tys. Absolwenci mogą sprawdzić swoje rezultaty na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych, a zaświadczenia o wynikach uczniowie odbiorą dopiero 23 czerwca.