Trzydzieści lat temu ówczesne olsztyńskie uczelnie: Akademia Rolniczo-Techniczna i Wyższa Szkoła Pedagogiczna, podzielone na wydziały, przemaszerowały przez Olsztyn. Od tego czasu parada oficjalnie rozpoczyna juwenalia. Dziś to prawdziwy wyścig kreatywności w przebieraniu. W dodatku pięknie zakończony, bo kończy go na stadionie kortowskim konkurs o tytuł Miss Wenus, czyli wybory najpiękniejszej studentki Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego.

Stare Miasto studenci opanowali w czwartek przed południem. Wyruszająca z stamtąd w stronę Kortowa parada wydziałów to od lat nieodłączny element święta olsztyńskich studentów. Co roku średnio w paradzie wydziałów uczestniczy około 20 tysięcy studentów.

Największe polskie juwenalia muszą być bezpieczne, stąd też mobilizacja w szeregach olsztyńskiej policji. Podczas parady porządku pilnowało 60 funkcjonariuszy. Większa liczba patroli będzie obecna także przez całą Kortowiadę.

Podczas parady było spokojnie, bo nic tak nie łagodzi obyczajów jak muzyka i kobiety, szczególnie te piękne. Podczas tegorocznych wyborów Miss Wenus konkurowało ze sobą 15 studentek reprezentujących każdy wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tytuł zdobyła Paulina Aranowska, reprezentująca Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Miss Publiczności została Agnieszka Kalisz z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Po emocjach związanych z pierwszym dniem juwenaliów przyjdzie czas na doznania muzyczne. W piątek w Kortowie wystąpią między innymi Peja, Kombii, Pidżama Porno czy Perfect, a w sobotę Taco Hemingway, Lemon, Agnieszka Chylińska i tradycyjnie Enej.