Wystawy ludowych instrumentów muzycznych oraz atrybutów dawnych wojowników, pokazy walk rycerskich oraz dawne maszyny rolnicze będzie można zobaczyć w sobotę, 20 maja, podczas Nocy Muzeów na Warmii i Mazurach.

Tematem przewodnim wydarzenia w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku będzie muzyka i niezwykłe instrumenty muzyczne. Organizatorzy zapraszają na zwiedzenie wystawy „Osobliwość ludowego instrumentarium muzycznego” ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Prezentowane będą instrumenty zbudowane w wiejskich warsztatach i dużych znanych fabrykach z XIX i XX wieku. Na wystawie zgromadzono m.in. skrzypce ludowe, mandoliny, cytry, piszczałki, szałamaje, szafę grającą, czy skrzypce diabelskie i wiele innych. Kolejnym punktem programu będzie koncert Ani Brody pt. „Ciemna nocka”. Artystka poprowadzi warsztaty „Opowieść z wiatru i wody” na bazie muzyki tradycyjnej oraz lokalnych legend i baśni. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert tradycyjnych utworów kultury słowiańskiej i współczesnych kompozycji popularyzatorów folkloru szczególnie folku irlandzkiego w wykonaniu Magdaleny Piotrowskiej oraz Macieja Lubienieckiego.

W olsztyneckim ratuszu będzie można zwiedzić Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz historii Olsztynka.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie prezentować będzie wystawę o swym najsłynniejszym mieszkańcu, Mikołaju Koperniku. Jego wizerunki będzie można zobaczyć w sztuce medialierskiej. Inna wystawa ukazywać będzie znajdujące się w zbiorach muzealnych atrybuty dawnych wojowników. Organizatorzy przygotowali także spektakl muzyczno-filmowy. Muzyka na żywo w wykonaniu kwartetu smyczkowego Avista, ilustrować będzie fragmenty takich filmów jak „Zapach kobiety”, „Ptaki Ciernistych Krzewów”, „Mission Impossible”. Na dziedzińcu zamkowym odbywać się będą pokazy walk rycerskich.

W archikatedrze we Fromborku zwiedzający będą mogli wysłuchać koncertu „Brzmienie żyjącego światła”. Będzie to koncert inspirowany twórczością św. Hildegardy z Bingen w wykonaniu Joanny Orzeł i Marka Rogalskiego. Średniowieczne śpiewy benedyktynki św. Hildegardy zabrzmią wraz z inspirowanymi nimi improwizacjami organowymi.

A już w piątek na ulicach Olsztyna pojawi się drewniana młocarnia do zboża. Ważąca prawie tonę dawna maszyna rolnicza pochodząca ze Skansenu Maszyn Rolniczych w Sząbruku przed 60 lat stanowiła posag młodej dziewczyny o imieniu Hildegarda, która wychodziła za mąż w Rożentalu w okolicach Lubawy. Wówczas całą noc konie z Sząbruka do Rożentala ciągnęły ów posag, aby spektakularnie pojawił się na uroczystości weselnej jako jej punkt kulminacyjny. To była wówczas najnowocześniejsza maszyna do gospodarstwa dla świeżo upieczonych małżonków - przekonują organizatorzy.