Nowoczesna śmieciarka w olsztyńskim ZGOK-u, park linowy w Ełku czy spotkanie z Krzyżakami w Działdowie - to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych z okazji zbliżających się Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Po raz czwarty ci, którzy wzięli unijną dotację, pokazują wszystkim, co dzięki niej stworzyli.

Kiedyś po prostu plaża miejska, a od 2 lat Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel w Olsztynie. Po dawnej infrastrukturze nie ma śladu. Całość kosztowała ponad 65 mln złotych. 22 mln to dotacja z Regionalnego Funduszu Operacyjnego Warmia i Mazury. To jedna z turystycznych wizytówek Olsztyna.

CRS Ukiel to nie jedyne miejsce w Olsztynie, w którym widać wykorzystanie funduszy europejskich. Projekt tramwajowy, zakład unieszkodliwiania odpadów komunalnych czy Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny - to wszystko powstało dzięki dotacjom. W 13 lat, tylko do stolicy województwa, w formie dofinansowań trafiło 1,5 mld złotych. To jednak dla samorządów niełatwe pieniądze.

Przede wszystkim musimy się dobrze przygotować, musimy mieć dobrych pracowników — mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Do tego dobrze napisane wnioski i wkład własny. I to właśnie z wkładem własnym, według części samorządów, może być problem przy nowym unijnym rozdaniu, bo ustawa o finansach publicznych narzuca samorządom dyscyplinę - nie mogą nadmiernie zadłużać się. Zarządzający Regionalnym Programem Operacyjnym Urząd Marszałkowski z pieniędzy radzi korzystać, ale z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Tymczasem trwa nowa unijna perspektywa. Do końca tego roku, Urząd Marszałkowski chce podpisać umowy z kolejnymi podmiotami tak, by zakontraktowana była połowa zaplanowanych dla regionu funduszy - to ponad 1,7 mld euro.

Jak do tej pory wykorzystano fundusze europejskie? Można się o tym przekonać od jutra do niedzieli, podczas trwających w całej Polsce Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Na Warmii i Mazurach swoje drzwi otworzy kilkanaście instytucji. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej www.dniotwarte.eu. Od jutra do niedzieli relacje z wydarzeń także w TVP3.