Koniec kwietnia to znak, że bliżej końca jest termin rozliczenia się z fiskusem. Przy tej okazji, jak co roku, przekonujemy, aby przekazać 1 proc. organizacjom pożytku publicznego. Zwłaszcza tym z naszego regionu, które działają na rzecz naszych spraw.

W olsztyńskim urzędzie skarbowym tłok, sle zdecydowana większość podatników już rozliczyła się z fiskusem: wpłynęło 106 tys. zeznań podatkowych, w tym 67 tys. drogą elektroniczną. Niezależnie od tego, czy PIT przynosimy osobiście, czy wysyłamy za pośrednictwem internetu, zdecydowana większość podatników wypełniając zeznanie przekazuje 1 proc. swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.

W minionym roku mieszkańcy naszego regionu przekazali na działalność organizacji pożytku publicznego ponad 16,5 mln złotych. W tym roku z tej możliwości mogą skorzystać także osoby, które nie rozliczają się z fiskusem.

Od 15 marca bieżącego roku podatnicy, którzy chcieliby przekazać 1 proc., a nie mają obowiązku składania zeznania rocznego, czyli emeryci, mają nowe narzędzie, czyli PIT-OP — mówi Beata Drej-Wojciechowska, Urząd Skarbowy w Olsztynie.

Takie oświadczenie składają emeryci, zapisując komu chcą przekazać swój 1 proc. Z tej możliwości w Olsztynie skorzystało juz około 230 osób. Dla organizacji pożytku publicznego, taka pomoc, to często jedno z najważniejszych źródeł dochodu.

Przekazując pieniądze organizacjom z naszego regionu, mamy pewność, że nasze pieniądze będą przekazywane na sprawy nam najbliższe. Tym bardziej, że organizacje co roku publikują rozliczenia, w których informują podatników, ile i na co wydali pieniędzy, które im przekazano.

Na złożenie zeznania podatnicy mają czas do 2 maja. Dla tych, którzy czekają do ostatniej chwili, urząd skarbowy wydłuża godziny pracy. Jutro urząd skarbowy czynny będzie od 9:00 do 14:00. Dodatkowo w przyszłym tygodniu - w czwartek i piątek - urzędnicy wydłużają swoje godziny pracy do 18:00. W długi majowy weekend, 2 maja, także będzie można złożyć zeznanie, do 18:00.

Bazę organizacji, z regionu, którym można przekazać 1 proc. można znaleźć na stronie wspieramregion.pl.