Wawrzyn – Literacka Nagroda Warmii i Mazur zostanie przyznana już po raz trzynasty. Podstawowym kryterium jest związek książki z naszym regionem. O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła powołana z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Z kolei o tym, w czyje ręce powędruje „Nagroda Czytelników” rozstrzygnie głosowanie. Jedną z platform do oddawania głosów była strona internetowa TVP3 Olsztyn.

Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Głosami czytelników Biblioteki i „Gazety Olsztyńskiej”, słuchaczy Radia Olsztyn i widzów Telewizji Polskiej Oddział w Olsztynie, corocznie przyznana zostaje „Nagroda Czytelników”.

W środę, 19 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie Kapituły, na którym nominowano książki do tegorocznej edycji Wawrzynu. Nominacje do XIII edycji nagrody WAWRZYNU – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za 2016 rok otrzymały książki:

Alicja Bykowska-Salczyńska „CNO”, Olsztyn, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, 2016

Joanna Jax „Saga von Becków”, Chorzów, Wydawnictwo Videograf, 2016

Ewa Kozłowska „Krótkie historie”, Olecko, wydanie własne Ewa Kozłowska, 2016

Katarzyna Matwiejczuk „Jura”, Olsztyn, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, 2016

Wacław Radziwinowicz „Creme de la Kreml: 172 opowieści o Rosji”, Agora, Warszawa 2016

Głosowanie na „Wawrzyn – Nagrodę Czytelników” zakończyło się w poniedziałek, 15 maja. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi w środę, 17 maja w Starym Ratuszu, czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.