Ełk i Koszalin będą pierwszymi miastami, których mieszkańcy zyskają możliwość korzystania z elektronicznych dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało z samorządami umowę pilotażowego dostępu do dowodów osobistych za pośrednictwem telefonów.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, poinformowała, że z takiej możliwości będzie można korzystać od 11 maja. Powiedziała, że pilotaż ma trwać do osiągnięcia tzw. „gotowości produkcyjnej”, czyli najpóźniej do początku sierpnia. Minister Streżyńska dodała, że wiele w tej sprawie zależy od procesu legislacyjnego.

Ministerstwo chce sprawdzić, czy i jakie uwagi będą mieli mieszkańcy na temat funkcjonowania nowego systemu. Tomasz Andrukiewicz liczy na to, że nowe rozwiązanie będzie cieszyło się popularnością wśród mieszkańców: — Wiemy po profilach zaufanych jak duże jest zainteresowanie, by załatwiać sprawy drogą elektroniczną — powiedział prezydent Ełku.

Dokumenty nie będą przechowywane w telefonach. Urządzenie mobilne ma jedynie pozwolić na dostęp do dowodu osobistego czy prawa jazdy. Dokumenty będą przechowywane w państwowych rejestrach. Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe. Obywatele wciąż będą mogli korzystać z tradycyjnych dokumentów.