Warmińsko mazurscy pogranicznicy rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją papierosów w województwach łódzkim i kujawsko-pomorskim. Zabezpieczony towar był warty ponad 2 mln złotych.

Nielegalnych producentów papierosów funkcjonariusze Straży Granicznej z Kętrzyna zaskoczyli w budynku byłych zakładów mięsnych, akcja trwała zaledwie 10 minut. Po przeszukaniu okazało się, że strażnicy graniczni odkryli jedną z największych nielegalnych fabryk wyrobów tytoniowych w kraju, z kompletną linią produkcyjną i zapleczem socjalnym dla uczestników procederu.

Funkcjonariusze znaleźli na miejscu ponad 2,5 tony krajanki tytoniowej oraz niemal milion gotowych do transportu i sprzedaży papierosów. Łączna wartość zabezpieczonego towaru to ponad 2 mln złotych. Zatrzymano 5 mężczyzn: trzech Łotyszy, jednego bezpaństwowca i jednego obywatel Polski.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z nielegalną produkcją papierosów, a najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie.

Tylko w ubiegłym roku strażnicy graniczni z Warmii i Mazur zlikwidowali aż 4 nielegalne fabryki tytoniu.