Gimnazjaliści z całej Polski rozpoczęli cykl egzaminów kończących naukę w gimnazjum. To pierwszy z trzech ostatnich roczników, zdających ten egzamin. Reforma edukacji wchodzi w życie i za 4 lata uczniowie już przez taki egzamin nie będą musieli przychodzić.

Prawie 350 tysięcy uczniów z 7 tysięcy szkól z całej Polski rozpoczęło maraton egzaminacyjny. Na Warmii i Mazurach do egzaminu przystąpiło 13,5 tysiąca uczniów z trzecich klas gimnazjów. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała 197 arkuszy egzaminacyjnych, w tym 45 płyt do egzaminu z języków obcych, który odbędzie się za 3 dni. Na pierwszy dzień przypada część humanistyczna – historia z wiedzą o społeczeństwie i język polski.

To pierwszy z trzech ostatnich roczników zdających taki egzamin. Wraz z wygaszaniem gimnazjów, zniknie obowiązek przystąpienia do egzaminu. Niezależnie od tego ile czasu ktoś spędził nad przygotowaniem się do sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać. Im jednak więcej punktów zdobytych na egzaminie, tym wyższy poziom punktów rekrutacyjnych i tym większe szanse na dostanie się do lepszej szkoły średniej.

Napisanie testu z historii i wiedzy o społeczeństwie dopiero rozpoczyna maraton egzaminacyjny w gimnazjach. W czwartek uczniowie zdawać będą egzamin z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, a w piątek z języków obcych. Wyniki zostaną ogłoszone 16 czerwca.