W środę 19 kwietnia poznamy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków ,,Zabytek Zadbany". Wśród nominowanych znalazł się dawny kościół ewangelicki w Barczewie. Obecny Skarbiec Kultury Europejskiej powalczy o nagrodę w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych".

Do tegorocznej edycji konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków ,,Zabytek Zadbany" zgłoszono 94 obiekty. Jury wyłoniło spośród nich 17, które powalczą o nagrody w czterech kategoriach. Spośród nominowanych, 7 miejsc to obiekty, które teraz lub w przeszłości pełniły funkcje sakralne. Tak jak dawny kościół ewangelicki w Barczewie.

W kategorii ,,Adaptacja obiektów zabytkowych" obecny Skarbiec Kultury Europejskiej będzie rywalizować z dawnym żydowskim domem przedpogrzebowym, obecnie Domem Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, pałacem w Kościelcu Kolskim, obecnie siedzibą Zespołu Szkół Plastycznych w Kole, a także skrzydłem zamku książęcego, a obecnie Centrum Konferencyjnym Zamek w Szczecinku.

Zwycięzców konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia w Operze Nova w Bydgoszczy.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W poprzednich latach w konkursie wyróżniono obiekty z Warmii i Mazur, takie jak m.in. domy na murze miejskim przy ul. Sowińskiego w Dobrym Mieście, zespół dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego Bet Tahara, obecnie Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelssohna w Olsztynie, Tartak Raphaelsohnów, obecnie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności w Olsztynie, kościół w Kwitajnach czy Kanał Elbląski.