Na pokładzie prezydenckiego Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem, było 96 osób, przedstawiciele niemal wszystkich środowisk. Na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej lecieli: para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, przedstawiciele rodzin katyńskich, artyści oraz duchowni. Wśród ofiar były osoby związane z Warmią i Mazurami.

Aleksander Szczygło wychował się w Czerwonce koło Biskupca. Skończył Szkołę podstawową w Węgoju, apotem technikum kolejowe w Olsztynie. Nie dostał się na dziennikarstwo, ostatecznie skończył prawo. W 2001 roku został posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, w 2007 ministrem obrony narodowej, a 2 lata później szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W dniu katastrofy miał 47 lat.

Grażyna Gęsicka w latach 2005-2007 pełniła funkcję ministra rozwoju regionalnego za rządów PiS. Wychowała się w jednym z bloków w Rynie na Mazurach. Następnie wyjechała na studia do Warszawy, gdzie na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła socjologię. W 2010 roku została przewodniczącą Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Grażyna Gęsicka zginęła w wieku 59 lat.

Biskup polowy Tadeusz Płoski dzieciństwo spędził w okolicach Lidzbarka Warmińskiego. Ukończył seminarium duchowne „Hosianum” w Olsztynie i tutaj w czerwcu 1982 roku przyjął święcenia kapłańskie. Dziesięć lat później został skierowany do służby w Ordynacie Polowym Wojska Polskiego. 16 października 2004 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem polowym Wojska Polskiego. W dniu katastrofy miał 54 lata. Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała broni.

Maciej Płażyński urodził się w Młynarach. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Pasłęku. Dorosłe życie związał z trójmiastem, tam studiował i stawiał pierwsze kroki w polityce. Maciej Płażyński był marszałkiem sejmu, jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej i prezesem stowarzyszenia Wspólnota Polska. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W dniu katastrofy pod Smoleńskiem miał 52 lata.