Gmina przygotowuje koncepcję zagospodarowania terenów rekreacyjnych nad jeziorem Dywickim. Projektanci planują nad jeziorem dwie plaże: dla dorosłych i dzieci, amfiteatr na 400 miejsc ze sceną oraz wkomponowany w nachylenie terenu budynek socjalny z przebieralnią, magazynem, wypożyczalnią i WC.

Odpowiedzialna za koncepcje zagospodarowania terenów nad Jeziorem Dywickim jest Pracownia Architektoniczna Restudio Rafała i Macieja Jacaszków, która ma na swoim koncie m.in. udane i wielokrotnie nagradzane zagospodarowanie brzegów jeziora Ukiel w Olsztynie.

Nad kameralnym jeziorem, wokół którego funkcjonuje już ciesząca się dużą popularnością ścieżka pieszo-rowerowa planowane są dwie plaże: jedna dla dorosłych w miejscu obecnie funkcjonującego miejsca do kąpieli i druga, dla dzieci, planowana w miejscu dawnej dywickiej plaży, gdzie jezioro ma łagodne zejście.

Plaża dla dzieci miałaby być powiązana ze ścieżką pieszo-rowerową, co spowoduje, że od GOK-u do plaży byłoby bezpieczne i wygodne dojście dla matek z wózkami — mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.

Od strony ośrodka zdrowia, w skarpie, architekci zaprojektowali budynek socjalny z przebieralnią, magazynem, wypożyczalnią i WC. Budynek miałby rekreacyjny, zielony dach, który stworzy atrakcyjny punkt widokowy, a od frontu zaplanowano pergolę nad placem-tarasem, gdzie byłoby miejsce na grilla oraz ognisko. Poniżej budynku socjalnego przewiduje się amfiteatr z pływającą platformą i siedziskami na 400 miejsc wkomponowanymi w istniejące nachylenie terenu. Projektanci przewidzieli też po lewej stronie głównej ścieżki od ośrodka zdrowia boisko do siatkówki plażowej.

Z kolei po zachodniej stronie jeziora od strony DK51 nad wąskim przesmykiem mogłaby powstać kładka – ścieżka edukacyjna przez jezioro z drewna egzotycznego (byłaby również skrótem przez przewężenie jeziora). Tutaj mogłyby stanąć tablice informacyjne o nadwodnej faunie i florze jeziora.

Na działce prywatnej po drugiej stronie jeziora Dywickiego planowany jest niewielki hotel z restauracją do realizacji przez inwestora prywatnego. Wzdłuż ścieżki dookoła jeziora w miejscach szpalerów drzew, przy okazach przyrodniczych i plażach zaplanowano ławki zadaszone pergolą.

Koncepcja jest jeszcze w trakcie opracowywania. Pod koniec kwietnia planujemy ją przedstawić mieszkańcom. Pierwsze uwagi już zgłosiła Rada Sołecka Sołectwa Dywity — mówi Jacek Szydło, wójt.