Święty Józef to patron kościoła powszechnego, jak również osób szukających żony lub męża. Jego wspomnienie przypada 19 marca. Z uwagi na trwający Wielki Post, jutrzejsza uroczystość patronalna została przeniesiona na poniedziałek, ale już dziś (18.03) święto swojego patrona i zarazem imieniny obchodził arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Święty Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, był cieślą, a także opiekunem Świętej Rodziny, dlatego we współczesnych czasach jest patronem ludzi pracujących, ale też patronem rodzin i tych, którzy chcą rodzinę założyć.

Święty Józef to także patron arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Msza święta w intencji metropolity warmińskiego została odprawiona w południe w konkatedrze w Olsztynie. Solenizant nie ukrywa, że w swoich modlitwach zwraca się do świętego Józefa.

Święty Józef - jako Oblubieniec Matki Bożej - został postawiony przed trudnym wyborem, o czym wierni mogli usłyszeć podczas kazania. Miał poślubić Maryję, która miała urodzić nie jego dziecko.

Bał się o siebie, o swoją reputację, a także o bezpieczeństwo Maryi, którą miłował — mówi ks. Lucjan Świto, oficjał Sądu Metropolii Warmińskiej.

Mimo obaw, zdecydował się zostać opiekunem Świętej Rodziny, za co dziś kościół katolicki przedstawia go jako wzór m.in. posłuszeństwa Bogu i męstwa. Dlatego kapłani dziękowali arcybiskupowi Górzyńskiemu, za to że - podobnie jak jego patron - opiekuje się rodziną wiernych archidiecezji warmińskiej.

Po mszy świętej, życzenia arcybiskupowi Józefowi Górzyńskiemu złożyli m.in. wojewoda warmińsko-mazurski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, prezydent Olsztyna, a także przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur.