W tym roku Centrum Spotkań Europejskich ,,Światowid" świętuje 55. urodziny. Podczas uroczystej gali nagrodzono zasłużonych pracowników, a także podsumowano dotychczasowe lata pracy. Dodatkowym powodem do świętowania jest ruszająca niebawem rozbudowa placówki.

,,Światowidowi” kończy 55 lat. To dzięki niemu w Elblągu od ponad pół wieku gości kultura. W Centrum Spotkań Europejskich organizowanych jest wiele imprez artystycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Mówi się, że sercem tego miejsca są ludzie, którzy tam pracują.

Najbardziej zaangażowanym w propagowanie kultury wręczone zostały symboliczne statuetki. Wyróżniono również dwie panie przyznaniem im odznak honorowych za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego: Aleksandrę Bednarczuk i Teresę Miłoszewską, która pracę w „Światowidzie” rozpoczynała ponad 30 lat temu.

Prezentem urodzinowym dla ,,Światowida" i jego pracowników jest decyzja Ministerstwa Kultury o przyznaniu środków na rozbudowę placówki.

W sumie jest to około 15 mln złotych: 10 mln dofinansowania i około 5 mln z samorządu województwa. Mam nadzieję, że te plany i marzenia będą się spełniały, właśnie w tym jubileuszowym roku — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Po modernizacji gmach minionej epoki powiększy się o 1900 metrów kwadratowych. Powstanie m.in. trzecia sala kinowa do zajęć edukacyjnych, ośrodek digitalizacji i centrum edukacji artystycznej. Rozbudowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.