Rusza portal ogłoszeń Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Platforma ma pomóc rolnikom w wyborze najlepszej oferty. Ta rewolucja w inwestowaniu w rolnictwo z wykorzystaniem unijnych dotacji, jak na razie jednak wzbudza sporo wątpliwości.

Gros dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 adresowana jest do rodzinnych gospodarstw. Wiadomość o konieczności wydawania ich za pośrednictwem portalu prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wywołała wśród rolników niepokój. Cena będzie jedynym z wielu kryteriów, a decyzja o wyborze najlepszej oferty nadal będzie należała do rolnika - uspokaja Marcin Kazimierczuk zastępca dyrektora warmińsko-mazurskiego oddziału Agencji.

Wcześniej inwestując z wykorzystaniem unijnych dotacji, zanim rolnik wybrał tego, kto dostarczał mu maszynę lub np. budował oborę, musiał wysłać do trzech miejsc zapytanie ofertowe. Teraz musi dać ogłoszenie na portalu i czekać na najkorzystniejszą ofertę.

O rewolucji w obrocie maszynami i urządzeniami rolniczymi mówią przedstawiciele mniejszych firm. Ci o ugruntowanej pozycji widzą w tym szanse na zmniejszenie biurokracji. Kluczem do zadowolenia rolników mają być dokładnie określone kryteria. Opisanie takich szczegółów, jak moc czy wielkość urządzenia oraz dostępność serwisu naprawczego ma wykluczyć sytuację, w której rolnik zakupi maszynę niezgodną ze swoimi oczekiwaniami.

Żeby dać ogłoszenie na portalu ogłoszeń Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trzeba najpierw złożyć w Agencji wniosek o wydanie loginu i hasła. Strona znajduje się pod tym adresem portalogloszen.arimr.gov.pl .