Funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie wraz z funkcjonariuszami olsztyńskiego ABW zatrzymali 7 osób w związku ze śledztwem dotyczącym funkcjonowania co najmniej pięciu tzw. karuzel podatkowych. Proceder dotyczył obrotu sprzętem elektronicznym, telefonami komórkowymi oraz produktami spożywczymi w postaci kawy i batoników. Przestępcy wyłudzali podatek VAT W latach 2014-2015. W tym czasie Skarb Państwa mógł stracić ponad 90 mln złotych.

Zatrzymane w środę 8 marca osoby usłyszały m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w ramach karuzeli podatkowej oraz dokonanie transakcji mających na celu wyłudzenie podatku VAT ze Skarbu Państwa. Dwóch osób nie udało się zatrzymać z uwagi na fakt, iż są obywatelami Węgier i nie przebywają na terenie Polski. Na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec czterech podejrzanych. Wobec trzech zastosowano poręczenia majątkowe.

ABW oraz śledczy ustalili mechanizm działania jednej z karuzel podatkowych, które są przedmiotem śledztwa. W wyniku obrotu twardymi dyskami oraz żarówkami LED prowadzono serię fikcyjnych transakcji, co było podstawą do wyłudzania podatku VAT. W sumie na działalności zatrzymanych osób Skarb Państwa mógł stracić ponad 90 mln złotych. W celu zabezpieczenia przyszłych kar zajęto mienie ruchome w postaci samochodów osobowych, pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej oraz biżuterii. Aktualnie trwa szacowanie wartości zabezpieczonych przedmiotów.

Sprawa jest rozwojowa, a rozmiary strat dla Skarbu Państwa, jakich dokonały objęte śledztwem podmioty, mogą być znacznie większe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.