Już nie tylko w ręce doświadczonego księgowego możemy powierzyć rozliczenie naszego rocznego PIT-u. Od dziś (15.03) zrobi za nas to również Urząd Skarbowy. W życie weszły nowe przepisy, które ułatwiają podatnikom złożenie deklaracji praktycznie bez wychodzenia z domu.

„Na pewno to odczujemy” - tak o nowych ułatwieniach dla podatników mówi z obawą część doradców podatkowych, bo dla biur rachunkowych okres rozliczeniowy to najtrudniejszy, ale i najbardziej dochodowy czas w całym roku.

Dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym kolejki ich klientów z dokumentami w ręku mogą się znacznie zmniejszyć, bo od dziś to fiskus może rozliczyć podatnika. Wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek PIT-WZ, który można znaleźć na stronach ministerstwa finansów w zakładce e-Deklaracje.

W ciągu 5 dni PIT ma być gotowy i wysłany drogą mailową na skrzynkę pocztową. Podatnik musi już tylko dokument zaakceptować albo odrzucić: — Ma tylko dwie możliwości. Jeżeli nie zrobi żadnej z nich, to po 2 maja urząd z automatu zaakceptuje wszystkie takie zeznania — mówi Agata Budzińska, Urząd Skarbowy w Olsztynie.

Jest jednak kilka warunków. Z tego rozwiązania mogą skorzystać tylko ci, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Wniosek można wysłać tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP, który można założyć m.in. na stronie www.obywatel.gov.pl.

Jest to bardzo szybki sposób dokonania rozliczenia. W ten sposób oszczędzamy czas i pozbywamy się ryzyka popełnienia błędów, m.in. rachunkowych — zauważa Katarzyna Cwalina, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Co ważne, wydrukowany i przyniesiony do urzędu skarbowego wniosek nie zostanie przyjęty. Ministerstwo Finansów wstępnie szacuje, że każdego roku z tego ułatwienia będzie mogło skorzystać 13 mln podatników.

W Olsztynie do tej pory elektronicznie złożono ponad 31 tys. PIT-ów. Dla porównania, wersję papierową wybrała zaledwie 1/4 podatników. W tym roku termin rozliczenia z fiskusem mija 2 maja.