W Sądzie Okręgowym w Olsztynie młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego zmierzyła się ze sprawą zabójstwa architekta. Podczas symulowanej rozprawy karnej uczniowie, którzy wcielili się w rolę sędziów, prokuratora i adwokatów poznali prawa i obowiązki każdego obywatela. Wszystko z okazji I Ogólnopolskiego Dnia Edukacji Prawnej.

Wszystko wygląda jak podczas najprawdziwszego procesu. Jest pełen skład sędziowski, prokurator oraz obrońcy oskarżonej kobiety. Jest też jedna zasadnicza różnica - średnia wieku na sali nie przekraczała 20 lat, a rozprawa to tylko sądowa symulacja.

Jeżeli będziemy wyedukowani pod względem praw i obowiązków, jakie nam przysługują, będzie nam łatwiej funkcjonować w społeczeństwie, unikać konfliktów — mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Scenariusz sprawy dotyczącej zabójstwa przygotowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Właśnie w taki sposób obchodzili I Ogólnopolski Dzień Edukacji Prawnej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda przesłuchanie świadków na sali sądowej i na własnej skórze przekonali się, jak wymagająca jest praca obrońcy.

Choć sprawa była wielowątkowa i obyczajowa, skład sędziowski sprawnie poprowadził przewód sądowy: — Teraz to była zabawa. Wiedzieliśmy, że nic się jej nie stanie, a jeśli chodziłoby o prawdziwą sprawę, jeśli miałabym sądzić czy kobieta musi iść do wiezienia, to podeszłabym do tego z większą powagą — mówi Emilia Banaś, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.

Wspomniana powyżej sprawa zakończyła się na uniewinnieniu oskarżonej, której groziło dożywocie.