Filmowcy, których produkcje poprzez temat lub miejsce realizacji są powiązane z Warmią i Mazurami, po raz pierwszy mogą ubiegać się o dofinansowanie z regionalnego funduszu filmowego. Nabór propozycji trwa do 5 kwietnia, do godziny 15:00.

To pierwszy konkurs finansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy powołany przez samorząd województwa przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie Celem funduszu jest wspieranie produkcji, które poprzez twórców, tematykę czy miejsce realizacji są związane z regionem i przyczynią się do jego promocji.

Do konkursu można zgłaszać filmy dokumentalne, fabularne i animowane. Rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu lub lipcu. Na tegoroczny konkurs przewidziano 500 tys. złotych.

Zgodnie z regulaminem konkursu, Fundusz gwarantuje sobie, że stanie się koproducentem tych filmów, którym udzieli wsparcia. W ten sposób będzie miał udział we wpływach z ich eksploatacji. Ekipy filmowe będą musiały wydatkować uzyskane dofinansowanie w regionie, np. na statystów, transport, hotele, catering czy inne usługi związane z produkcją.

Podobne fundusze działają już w większości regionów w Polsce. Pieniądze, którymi dysponują, pochodzą zwykle z budżetów województw lub największych miast. Regionalne fundusze filmowe działają też w wielu krajach Unii Europejskiej.

Władze samorządowe są przekonane, że województwo warmińsko-mazurskie ze względu na swoje walory plenerowe i historyczne jest szczególnie atrakcyjne dla filmowców. Kręcono tutaj m.in. sceny do takich filmów jak: „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Dancing w kwaterze Hitlera” Jana Batorego, „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego, „Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego czy „Róża” Wojciecha Smarzowskiego.

Na Warmii i Mazurach powstawały również głośne produkcje zagraniczne. Sceny do „Króla Olch” Volkera Schloendorffa z Johnem Malkovichem w głównej roli kręcono m.in. w ruinach gotyckiego zamku w Szymbarku koło Iławy, a do „Niewinnych” w reżyserii Anne Fontaine w Ornecie i pobliskim sanktuarium w Krośnie.